preloader

Rok 2022 s sebou přinesl spoustu věcí a hlavně jedno velké vystřízlivění v průběhu podnikání. Chtěl jsem diverzifikovat portfolio příjmů, kdy mi velkou část obratu činil Amazon – za rok 2021 a zbytek programování. Od března, tedy za 10 měsíců, kdy jsem poprvé opravdu podnikal jsem dosáhl obratu 1,7 milionu, samozřejmě přes 1 milion obrat činil Amazon, bohužel udělal jsem nějaké chyby, které mi zkrouhly tržby a z krásných XY stovek tisíc, které jsem mohl mít, kdybych ty chyby neudělal. jsem vlastně po tom, kdy jsem některé projekty outsourcoval z toho co jsem vydělal, zůstal kromě pokrytí nějakých životních nákladů na nule. Jak asi víte, elektronické cigarety jsou velmi problematickým segmentem z hlediska propagace, takže jsem už nevěděl kudy kam, abych svůj vapeshop rozjel. Vyzkoušel jsem spoustu věcí – od propagace přes influencery, přes pokus obejít Zboží.cz. Naprogramoval jsem relativně hodně nových věcí a naučil jsem se díky věcem které jsem musel řešit u sebe, se na provoz e-shopu dívat i z jiné perspektivy, než kterou jsem pobral ve svém prvním a doposud posledním zaměstnání. Heureka se mi sice vyplatila, ale je hezké že z heuréky získáte nějaké drobné – respektive pár stovek až pár tisíc navíc z nějakého kreditu, který do Heureky dobijete, ale není to věc která Vás uživí, což jsem chtěl změnit – situace se v některých číslech až o tisíce procent zlepšila.

Co vše jsem za rok 2022 zkusil?

I přes zklamání z influencer proma od nejmenované influencerky, jsem kývl na nabídku od streamerky Mayyyi, ta mi přinesla objednávky ze kterých jsem měl radost, nicméně nevynesla tolik, aby pokryla náklady na spolupráci, tak jsem spolupráci po měsíci ukončil. Zkoušel jsem také různé slevové kupóny a nasdílet je do skupin se slevovými kupóny, to bohužel přineslo zákazníky, kteří si ve dvou třetinách případů objednávku nevyzvedli a zas tolik objednávek, aby se to vyplatilo, takhle do začátku to nepřineslo.

Naštěstí jsem v květnu měl tu čest se seznámit s kolegou SEO specialistou, Adamem Sijeričem který mě zasvětil do tajů SEO, naučil mě spoustu věcí a já díky tomu získal větší hodnotu i pro své klienty, kterým dovedu poradit anebo řešení navrhnout a naprogramovat tak, aby bylo SEO friendly, mimo to jsem v rámci brandu Royalonogy začal některým svým klientům jeho služby nabízet a spolupracovat s Adamem i na dalších projektech. Adam mi vše vysvětlil a exekuci poznatků nechal na mě. Tak na Royalvape vzniklo 24 tématických článků na témata okolo konce s kouřením a vapování a vytvořil jsem stránku kterou lidi hojně vyhledávají – liquid kalkulačka, kterou jsem se rozhodl že se pokusím pomoct uživatelům s mícháním e-liquidů (náplní do elektronických cigaret). Vzniklo spoustu popsaných kategorií na e-shopu, nějaké drobné UXové, vylepšováky a začal jsem hrotit i upselly. Níže můžete vidět nárůst objednávek a tržeb na e-shopu, jde o porovnání doručených a vyzvednutých objednávek roku 2021 vs. 2022.

Nárůst je ohromný, je rozdíl 208 a 15 dokončených objednávek, ale když si vydělíte tržby počtem měsíců a zohledníte že jde opravdu jen o obrat, nikoliv o zisk, tak Vám asi je jasné, že to není úplně příjem ze kterého můžete žít, což mě na jednu stranu mrzí, na druhou stranu jsem ale za tento nárůst rád a chci moc poděkovat všem zákazníkům za důvěru, snažím se zákazníkům vyjít vstříc a tak jsem vymyslel i možnost osobního vyzvednutí. Zkrátka se snažím řídit přístupem „pro zákazníky cokoliv“.

Co e-shopu Royalvape.cz přineslo v roce 2022 nejvíce návštěv a objednávek?

Nejvíce návštěv a objednávek samozřejmě e-shopu přinesla kontinuální práce na SEO a občasné linkbuildingové aktivity – takže to můžu všem začínajícím e-shopařům vřele doporučit, obzvlášť těm, kteří nemůžou ať už z finančních nebo z legislativních důvodů propagovat své produkty skrze placenou reklamu. Popisujte produkty, kategorie, dělejte blog a snažte se co nejlépe pokrýt Vaše téma. Kolega má pak od Nového roku volné kapacity na SEO – takže Vám mile rád vytvoří analýzu klíčových slov či Vám jinak poradí s tím, co a jak, aby se Vám e-shop rozjel a trochu posunul.

Občas se stalo že vracející se zákazníci šli na blog a skrze interní odkazy v článcích šli a nakoupili si různé příslušenství či příchutě, například populární příchutě shake and vape.

Nějaké objednávky také přinesla možnost osobního vyzvednutí objednávky na adrese e-shopu, kterou si oblíbili zákazníci z okolí Kamenice u Prahy či Velkých Popovic.

Další objednávky v řádu nižších desítek objednávek přinesla Heureka, další desítky objednávek přinesla Heureka Marketplace (nebo-li Heureka Košík), což je nová služba kterou Heureka nově nabízí jak zákazníkům, tak e-shopům.

Zkrátka bez kontinuální práce na SEO s vapeshopem nepochodíte 🙂 Bohužel v Česku je konkurence více než třeba u sousedů v Německu či na Slovensku, ale i tam je logicky potřeba na SEO pracovat, kvůli tomu že například díky podobnosti jazyků se konkurence z CZ/SK v českém a slovenském SERPu bije.

Tímto ještě jednou mockrát děkuji všem zákazníkům vapeshopu Royalvape.cz za důvěru, a nezapomeňte na to, že do 31.1.2023 běží akce 2+1 zdarma na e-liquidy Way To Vape.

Další příspěvek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *